Skotský deník

Vyluštěte křížovky, uhodněte jaký nápis visí
v mikrobusu a vyhrajte knihu „Skotský deník“

Skotský deník
 • Zpět na hlavní stranu
 • Soutěžní křížovky
 • Štědrý den
  Výborná italská káva

  Glasgow se jeví jako šedivé deštivé město. Míjíme vcelku nezajímavé ulice. Pak dorazíme do kanceláří Assistance & Recriutment. Je asi 18 hod. Skoro do 22 hodin vyplňujeme bezhlavě a s nápovědou zaměstnanců agentury různé anglické i české úřední formuláře. K čemu jsme se vlastně uvázali, tak úplně přesně nevíme. To nekonečné vyplňování je otravné, ale velká skotská očekávání nás opíjejí a udržují v dobré náladě. Přijeli jsme přece vydělat miliony! Dle informací agentury by se naše mzda v přepočtu na české peníze měla pohybovat mezi 40 až 50 tisíci Kč na měsíc. Tak do toho jdem. Po podpisech smluv následují testy způsobilosti typu: najdi v hromadě knih knihu s názvem TRACY´S TIGER. Co je na tom?  No tak to člověk prostě najde. Školitel nás obdivně chválí, čímž nás ovšem spíš uráží. Nejsme idioti! Nakonec nás čeká test na drogy.

  V průběhu školení se od jedné mladé hezké pracovnice A&R dozvím, že je tu hodně gayů a Skotky tu jsou velmi povolné. „Možná to s tím množstvím gayů souvisí!“ dodává dívka se šibalským úsměvem.  Říká to v reakci na moji poznámku, že se tu chci s někým seznámit, abych se zlepšit v angličtině.
  Do ubytovny dorazíme asi v 23:35. Je to studentská kolej. Každý máme svůj pokoj. Tváří se přátelsky: stůl, židle, postel, skříň, noční stolek a malá pěkná buňka se sprchou, umyvadlem a toaletou. Budík na mobilu musím nastavit na 4 hodiny ráno. Budeme dojíždět. Pracujeme od šesti a cesta trvá z Glasgow do Rockdownu asi hodinu a půl. Před tím, než usnu, zhltnu jednu masovou konzervu bez chleba. Na nákup nebyl čas.

  Středa: 29. 11. 2006
  Vstávám vcelku bez problémů. Beru to, jako že jsem voják, který ví, proč jde do útoku za kuropění. Cítím i to příjemné vzrušení před bojem a podvědomě tuším, že válečný adrenalin ze mne nesmí opadnout po celou dobu pobytu ve Skotsku.
  Do práce jedeme mikrobusem. Prší a všude kolem je neproniknutelná skotská tma. Vítr honí prázdnými ulicemi města protivný vlezlý chlad. Zdá se mi to být napínavé. Uvnitř mikrobusu visí nápis: (Soutěžní tajenka) a následuje podpis agentury. Nechápu, (Soutěžní tajenka).
  Rockdownu se ze tmy vynořuje záliv a do světélkující oblohy ční vzdálené kopce. Mountgoods – internetový obchod je obyčejná obrovská krabice podobná supermarketu.
  Zase máme školení a zase samozřejmě v angličtině. Poprvé v životě se snažím školitele poslouchat. Občas rozumím, ledacos přečtu, něco si domyslím, a často nevím, o čem je řeč. Někteří kluci jsou na tom lépe, někteří hůře. Pár se jich šeptem a otravně dožaduje o překlad. Ale i ti, co neumějí anglicky ani slovo, se tváří chápavě a přežijí.  Po školení si to jdeme zkusit. Já se stávám baličem. Načíst scannerem připravené zboží, vybrat správnou krabici, zabalit a položit na pás. Po chvíli se tu cítím jako doma a začínám myslet na něco jiného. Jako jedinému se mi podaří zboží nenačíst do počítače a poslat ho bez adresy neznámo kam. To je ta moje roztržitost. Skotský mistr se směje a v poslední chvíli to zboží před ztrátou v nekonečné nicotě zachrání. A pak balíme a balíme a balíme…
  Skotské dobrodružství začalo!

  Knihu skotský deník si můžete objednat ve vašem knihkupectví.

  skotsko